Kuidas säilitada piimatooteid õigesti ning vältida raiskamist
Pakendil olev kõlblik kuni/parim enne kuupäev näitab tootja poolt garanteeritud kvaliteeti, kuid see ei tarvitse tähendada viimast päeva, mil piimatoode on veel joogi- või söögikõlblik. Piimatoote kvaliteedi hindamiseks kasuta oma meeli.
Nuusuta, vaata ja maitse. Toote säilimise pakendil näidatud kuupäevani üheks tähtsamaiks eelduseks on külmaahela tagamine. See tähendab, et toode peab olema õigel temperatuuril alates tootmisest, kaupluses, kuni tarbijani.
Joogipiima õige säilitustemperatuur on alla + 6 kraadi. Väga sageli hoitakse piimapakki külmiku uksesahtlis, mis on säilitamiseks halb koht, kuna tegemist on külmiku kõige soojema kohaga. Külmiku uks käib tihti lahti- kinni ning õige temperatuur pole selletõttu tagatud. Parim koht piimapaki hoidmiseks on külmiku keskosa. Piimapakk ei tohiks olla toatemperatuuril mitte rohkem kui pool tundi ning kindlasti ei tohiks hoida piima otsese päikese käes.
Kui toode tundub hea ja värske ning on maitsev, siis võib piima tarbida ka peale pakendil näidatud kuupäeva,
Piima värskust on väga lihtne testida ka kuuma vee või kohviga. Kalla kuuma vedeliku sisse paar sortsu piima ning kui toode ei lähe tükki, on tegemist kõlbliku tootega.
Kas piimatooteid võib sügavkülmutada?
Jah, kui seda tehakse õigesti, kuid kodustes tingimustes võivad piim ja jogurt minna sulatades tükki. Samas on tooted endiselt söömiskõlbulikud ning neid võib toiduvalmistamisel kasutada.
Kui piima, petti on saanud liiga palju, tasub neist valmistada näiteks kohupiima, kohupiimajuustu või sõira, et pikendada säilimisaega. Piimast saab valmistada pudinguid, piimakisselli- ja suppe; piimapõhjalised bešamellikastmed on asendamatud lasanje, moussaka ja erinevate köögiviljade, mac`n cheese küpsetamisel. Vaata retsepte ka siit.
Kui pakend on punnis, kas võin toodet tarbida?
Piima puhul on tegemist ohumärgiga, et külmaahel on mingis etapis rikutud. Hapendatud toote- näiteks peti puhul võib pakendi punnitamist ette tulla, ilma, et see oleks märk toote halvenenud kvaliteedist. Nuusuta, maitse ning kui lõhn ja maitse on petile iseloomulikud, võid seda julgelt tarbida.
Tootele on tekkinud vadak, kas toode on söömiseks kõlblik?
Selle protsessi nimi on sünerees ning tegemist on loomuliku nähtusega, mis näitab et tegemist on naturaalse tootega, mille koostisesse pole lisatud vedelikku siduvaid ning paksendavaid koostisosi. Vadaku eraldumisele aitab kaasa temperatuuri kõikumine ning loksutamine/raputamine. Seega, toodet tuleks hoida õigetel tingimustel.
Tootele tekkinud vadak on söödav, tervislik ning täiesti ohtu. Toode tuleks enne tarbimist läbi segada või loksutada ning vadak seguneb taas piimatoote põhimassiga.
Mida teha kuupäeva ületanud piimatoodetega?
Kui kuupäeva ületanud toode tundub hea ja värske ning on maitsev, siis võib seda tarbida ka peale pakendil näidatud kuupäeva, Küpseta pannkooke, tee omletti või erinevaid kastmeid. Vaata ideid ja inspiratsiooni siit.